Ricinusolaj, a szépségem titka
A ricinusolaj egy rendkívül sokoldalú "csodaszer". Bőrre, hajra, ajakra, sérülésekre egyaránt használják. Ebben a cikkben felsoroljuk összes jótékony hatását és a felhasználáshoz is adunk hasznos tanácsokat, ötleteket.
A ricinusolaj egy rendkívül sokoldalú "csodaszer". Bőrre, hajra, ajakra, sérülésekre egyaránt használják. Ebben a cikkben felsoroljuk összes jótékony hatását és a felhasználáshoz is adunk hasznos tanácsokat, ötleteket.
Mi az a ricinusolaj?
A ricinusolaj a ricinus (Ricinus communis) nevű növény magjából hideg sajtolással készülő olaj, amely ricinolsavat, olajsavat, linolsavat, palmitinsavat és sztearinsavat sok E-vitamint és ásványi anyagokat tartalmaz. A ricinus olaj sűrű, jellegzetes illatú, kellemetlen ízű, halványsárga, csaknem színtelen olaj, amelynek külsőleg sokrétű alkalmazási módja van, de hashajtásra belsőleg is használható.
A ricinusolaj antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású, hatékony lehet különféle vírusok, baktériumok, gombák ellen, azonban ezt a hatását külsőleg alkalmazva használhatjuk csak ki, hiszen belsőleg erős hashajtó.
A ricinusolaj környezetbarát, teljesen lebomló anyag, natúr kozmetikumok tökéletes összetevője.
A ricinusolajos kezelés egy alternatív, természetes gyógymód, amely alkalmas a bőr, a haj, a szemöldök, a szempilla és a körmök egészségének megőrzésére, káros elváltozások megszüntetésére.
Mivel a ricinusolaj rendkívül sűrű konzisztenciájú, önmagában nehezen szívódik be, ezért külsőleg javasolt más olajokkal (pl. kókusz-, jojoba-, szőlőmag-, olíva-, vagy mandulaolajjal) keverve használni.
Bár a ricinusolajnak a bőrre kenve előnyös hatása van, mégsem érdemes túlzásba vinni használatát, ugyanis eltömítheti a pórusokat. Tehát használjuk kis mennyiségben.
A ricinusolaj alkalmazása előtt érdemes bőrtesztet végezni, mert bár ritkán, de előfordul, hogy allergiás reakciót vált ki.
Soha ne készítsünk otthon ricinusolajat, mert a ricinus piros, bogyós termése erősen mérgező!
A ricinusolaj hatása külsőleg
A testünkön sok helyen használhatjuk. Bőrre, hajra, ajakra, körmökre, sebekre... Felsoroljuk mindet és segítünk megfelelően felhasználni.
Ricinusolaj hatása a bőrre
A ricinusolaj remekül ápolja, táplálja, csodásan hidratálja, nyugtatja a bőrt, csillapítja a gyulladásokat.
Most nézzük meg, hogy bőrünk érdekében konkrétan mi mindenre hasznos ez a sokoldalúan alkalmazható olaj.
Bőrproblémák kezelése ricinusolajjal
- Gyulladáscsökkentő hatásának, illetve fő alkotórészének, a ricinolsavnak köszönhetően megszabadíthat a pattanásoktól, szabályozza a bőr faggyútermelését.
- Segíthet eltüntetni a kicsi, fehér, bőr alatt (pl. a szem környékén) képződő zsírcsomókat.
- Kiválóan használható száraz, hámlásra vagy kipirosodásra hajlamos bőrre.
- Nyugtatja és táplálja az irritált bőrt,
- Az olyan fertőzések esetében is nagyon hatékony ellenszer, mint szemölcs, kelés, a bőr és a köröm gombás megbetegedései, övsömör, ekcéma, vagy a krónikus viszketés.
Ricinusolaj bőrkeményedés ellen
A ricinusolaj hidratáló hatásának köszönhetően, akár bőrkeményedés megelőzésére, akár a már kialakult bőrkeményedés kezelésre is hatékony segítséget nyújt. A ricinusolaj puhítja a bőrt, így a sarkakon és a könyökön is eredményesen használható.
Sebhelyek, karcolások, horzsolások kezelése ricinusolajjal
A ricinusolaj fertőtleníti és, ha a varasodott hegre kenjük, elősegíti a bőr szebb gyógyulását. A sebgyógyulás során fellépő viszketést is enyhíti. Rendszeres, hosszabb távú használatával a sebhelyeket is elhalványítja.
Napégés kezelése ricinusolajjal
A ricinusolaj gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, nyugtató hatása révén a népégés kezelésében is hatásos szer. Használatával enyhül a fájdalom és gyorsabban gyógyul a bőr.
Ajakápoló
A ricinusolaj hidratáló hatásának köszönhetően remekül ápolja az ajkakat. A már száraz és repedezett ajkak ápolására is gyógyír, de ennek megelőzésére is használható.
Ránctalanító
A ráncok kialakulásának egyik fő oka bőrünk kollagén-termelésének csökkenése. A ricinusolaj stimulálja a kollagén és az elasztin termelődését a bőrben, így tartós használat esetén segít megőrizni a bőr bársonyos, puha, feszes állapotát, késlelteti a ráncok megjelenését és kisimítja a kisebb barázdákat. Használható az arc, illetve a szemkörnyék ráncai ellen is.
Használjuk a ricinusolajat minden nap a megtisztított arcbőrünkre kenve.
Striák, avagy terhességi csíkok megelőzése ricinusolajjal
Várandós kismamáknak, illetve gyors ütemű súlyváltozás, vagy örökletes hajlam esetén is érdemes ricinusolajat használni. Ebben az esetben naponta érdemes bekenni a has, a fenék, a comb, a felkar és a mellkas területét. Így rugalmasan tartható a bőr, és a terhességi, vagy nyúlási csíkok (striák) megjelenésének esélye is csökken. A ricinusolaj a már kialakult terhességi csíkokat is halványíthatja. Ráadásul, a várandósság idején gyakori bőrviszketést is enyhíti a ricinusolaj.
Öregségi foltok
Az öregségi foltok megjelenése az idő előrehaladtával szinte elkerülhetetlen. A közvélekedés szerint a ricinusolaj kitartó használatával az öregségi foltok is halványíthatóak.
Hogyan használjuk a bőrfelületen a ricinusolajat?
- Ahol a bőrprobléma jellege engedi, mossuk meg az érintett bőrterületet meleg vízzel, hogy a pórusaink kitáguljanak!
- Ezt követően vigyük fel a ricinusolajat egy vattakorong segítségével, majd masszírozzuk körkörös mozdulatokkal a bőrünkbe!
- Hagyjuk rajta legalább egy órán keresztül, majd alaposan mossuk le!
- Ismételjük meg a kezelést naponta kétszer.
A ricinusolaj hatása a hajra
A ricinusolaj fokozza a hajhagymák körüli vérkeringést, általa gyorsabban növekszik a haj, erősebbé, egészségesebbé, fényesebbé, puhává teszi, mélyen kondicionálja és hidratálja a hajat.
Rendszeres hajfestés, hajformázás, erős napsütés miatt kiszáradt, töredezett hajnak is hatékony segítséget nyújt. Táplálja a száraz, elvékonyodott, sérült hajszálakat, segít visszanyerni a hajszálak természetes fényét, rugalmasságát és vastagságát.
A ricinusolaj nem csak a hajra fejti ki jótékony hatását, hanem a fejbőrt is egészségesebbé teszi. A fejbőrt anélkül tisztítja, hogy kiszárítaná. Gyulladásgátló, gombaellenes, antibakteriális hatása miatt azoknak is érdemes használni, akik korpásodással vagy a fejbőr viszketésével küzdenek. Csökkenti a korpaképződést, enyhítheti a viszketést és biztosítja a száraz fejbőr hidratálását, lipidpótlását.
A ricinusolajat használhatjuk hajpakolás vagy hajvégápoló formájában is.
Zsíros hajra kizárólag hajvégápolóként javasolt használni.
Vékony szálú hajat a ricinusolajos hajpakolás elnehezítheti, zsírosabb hatást kelthet, a frizura laposabbá válhat.
A nehezen fésülhető göndör haj esetén alkalmazott ricinusolaj fényessé, könnyen kifésülhetővé és jól kezelhetővé teszi a hajat.
Hogyan használjuk hajápolásra a ricinusolajat?
Használat előtt, a könnyebb kenhetőség érdekében, egy kicsit melegítsük meg az olajat!
Hajmosás előtt egy hajfestő fésűvel vagy az ujjbegyünkkel kenjünk 2-3 evőkanálnyi ricinusolajat a száraz hajra és a fejbőrbe a hajhagymákhoz, majd masszírozzuk be!
Ezek után folpack-kal vagy zuhanysapkával fedjük le a hajunkat és tegyünk rá egy meleg törölközőt. Hagyjuk így legalább fél órát. Ha több időnk van, akkor lehet 3-4 óra is. Van aki egész éjszakára is rajta hagyja. Ha letelt az erre szánt idő, akkor jöhet a többszöri hajmosás. A ricinusolajos hajpakolás kimosása a hajból nem könnyű feladat, kétszeri-háromszori hajmosás szükséges a sikereshez.
Könnyebben lejön az olajos pakolás, ha almaecet és víz fele-fele arányú keverékével öblítjük le a hajat. Ha nincs otthon almaecet, akkor a sima ételecet is megfelel erre a célra. Ettől csak még csillogóbb lesz a haj.
Ha egyszerűbben szeretnénk lemosni a hajpakolást, akkor használhatunk erre célra zsíros hajra való sampont is.
Akkor lehet a ricinusolajos hajpakolással igazán látványos változást elérni, ha több héten keresztül hetente egyszer-kétszer alkalmazzuk.
A ricinusolaj hatása a szempillákra, szemöldökre
A ricinusolaj helyi használatával serkenthető a szempilla és a szemöldök növekedése, megelőzhető a töredezésük. Alkalmazásával a szemöldök és a szempilla erős, egészséges, fényes, dús és hosszabb lesz.
Hogyan használjuk szempillákra, szemöldökre a ricinusolajat?
Fültisztító pálcikával vagy egy tiszta szempillaspirál keféjével vigyük fel a ricinusolajat a szempillákra és a szemöldökre!
Vigyázzunk, hogy ne kerüljön a szembe. Hagyjuk rajta legalább 30 percig, majd langyos vízzel, vattakorong segítségével mossuk le. Rendszeres használat esetén néhány héten belül látványos hatása lesz. A tiszta ricinusolaj nagyon sűrű, csak kis mennyiségben használjuk.
A ricinusolaj hatása a körmökre
A ricinusolaj E-vitamint tartalmaz, amellyel kiválóan kezelhetőek a töredezett körmök és a beszakadt, repedezett körömágy. A ricinusolaj táplálja a körmöt, puhítja a körömre ránövő bőrt, gombaölő hatása révén hat a körömgomba ellen.
Masszírozzuk be az érintett területet egy kevés ricinusolajjal, végezzük a kezelést 2-3 hónapig.
Ricinusolaj belsőleg
Ki gondolná, hogy még belsőleg is lehet használni ezt a sokoldalú olajat? Elmondjuk hogyan és hol...
A ricinusolaj hashajtó hatása
A ricinusolaj természetes, azonban drasztikus hashajtó szer. A benne található ricinolsav irritálja a bélfal idegreceptorát. Ettől a belek összehúzódnak, erősödik a bélperisztaltika, ami székletürítést vált ki. A ricinusolaj lágyítja is a székletet.
A ricinusolaj hatása erősen függ a bevett mennyiségtől, a hatás általában több órával a lenyelés után jelentkezik.
A ricinusolaj alkalmazása során figyelni kell a folyamatos folyadékpótlásra.
A ricinusolaj a belek és a környező szervek (pl. méh) simaizomzatának görcsét is előidézheti, ezért várandósság idején nem javasolt a használata, mert idő előtti szülést válthat ki.
Várandós és szoptatós anyák, gyermekek, valamint bélelzáródással vagy vakbélgyulladással küzdők ne fogyasszanak ricinusolajat.
Használd ki és élvezd Te is a ricinusolaj számos jótékony hatását! A Naturkence.hu bio webáruházban többféle ricinusolajat is találsz! Válogass kedvedre! A vásárlás gyors és könnyű, a házhoz szállítás megbízható!
Fordulj hozzánk bizalommal bármilyen kérdés esetén:
Telefon: +36 20/588 1600
Email: naturkence@naturkence.hu